Przyłącza wodno – kanalizacyjne

Przyłącza wodno – kanalizacyjne

Przyłacza wodne i kanalizacyjne są jednym z najważniejszych i najbardziej niezbędnych przyłączy do budynku. Bieżąca woda potrzebna jest już na etapie prac murowych na poziomie fundamentów. wszelkie sprawy formalne możemy załatwić razem z pozwoleniem na budowę domu dołączając stosowne dokumenty do wniosku. Uzyskane pozwolenie umożliwi nam również budowę przyłączy.

Kwestia podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej uregulowana jest w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków. Zasada jest taka, że urządzenia kanalizacyjne (sieć kanalizacyjna, przepompownie, oczyszczalnie ścieków) należą do przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego i jest ono zobowiązane do ich budowy, utrzymania oraz konserwacji. Z kolei właściciel nieruchomości podłącza budynek do sieci kanalizacyjnej budując tzw. przyłącze. Przyłącze liczy się od pierwszej studzienki (patrząc od strony domu) do zbiornika w ulicy. W przypadku braku możliwości wykonania studzienki – przyłącze liczy się od granicy posesji.

Pierwsze kroki musimy skierować do lokalnego przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji z zapytaniem o warunki przyłaczenia do sieci wod-kan naszego planowanego budynku. Z wodociągów otrzymamy odpowiedź na jakich warunkach i kiedy takie przyłączenie jest możliwe. Zależy to min. od:

  • istnienia w drodze sąsiadującej z działką instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej – uzbrojenia terenu
  • uwarunkowań terenowych – potrzeba modernizacji istniejącej instalacji na potrzeby zwiększonej ilości odbiorców
  • wielkości zapotrzebowania na wodę odbiorcy

Kanalizacja w domu jednorodzinnym

W każdym gospodarstwie domowym produkowane są ścieki, które należy odprowadzić. W tym celu montuje się kanalizację. Jest to rodzaj instalacji sanitarnej odpowiedzialnej za odprowadzanie nieczystości oraz odwodnienie. W zależność od lokalizacji i przeznaczenia wyróżniamy kilka rodzajów systemu rur i koryt.

Rodzaje kanalizacji:

kanalizacja sanitarna

Odpowiedzialna jest za odprowadzenie ścieków z poszczególnych urzadzeń sanitarnych umieszczonych w domu. Składa się z podejść zlokalizaowanych bezpośrednio przy sanitariacie oraz pionów kanalizacyjnych połączonych z poziomymi przewodami odpływowymi wychodzącymi poza budynek do sieci kanalizacyjnej (miejskiej lub przydomowej oczyszczalni ścieków czy szamba).

kanalizacja deszczowa/burzowa

Odpowiada za spływ ścieków opadowych i roztopowych z terenów zurbanizowanych, które mają nieprzepuszczalne podłoże, np. dachy, drogi, podjazdy, chodniki, parkingi. Składa się z sieci kanałów i rurociągów odprowadzających wodę do zbiorników naturalnych takich jak rzeki czy jeziora lub do systemu rozsączającego.

kanalizacja ogólnospławna – połączenie kanalizacji sanitarnej i deszczowej

Ten typ kanalizacji charakteryzuje się zbieraniem wszystkich ścieków z terenu w obrębie tzw. zlewni ścieków. Głównym elementem wyróżniającym kanalizację ogólnospławalną jest obecność przelewów burzowych, które odpowiadają za odprowadzenie ścieków i wody opadowej do odbiornika w postaci płynącego cieku.

kanalizacja wewnętrzna i zewnętrzna

Instalacja kanalizacyjna wewnątrz domu (kanalizacja wewnętrzna) oraz punkty odbioru nieczystości zlokalizowane poza domem (kanalizacja zewnętrzna).

W przypadku braku możliwości podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej, np. ze względów ekonomicznych (zbyt duża odległość od sieci), inwestor ma dwa rozwiązania:

  • budowę szamba, a więc zbiornika do gromadzenia nieczystości, który musi być szczelny, w przeciwnym razie nieczystości dostaną się bezpośrednio do gruntu;
  • budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, która MUSI oczyszczać ścieki do parametrów, jakie są określone dla danego terenu. Przepisy określają gradację jakości ścieków – im większe miasto tym większa musi być efektywność oczyszczania.