Przyłącza gazowe

Przyłącza gazowe

Przyłącze do sieci gazowej to odcinek sieci od gazociągu zasilającego do armatury odcinającej, służący do przyłączenia do sieci gazowej urządzeń lub instalacji podmiotu przyłączanego.

Przyłączenie obiektu do sieci gazowej odbywa się na wniosek Klienta złożony w przedsiębiorstwie gazowniczym. Zasady przyłączania są regulowane ustawą Prawo energetyczne oraz aktami wykonawczymi, z których podstawowym jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego (t. j. Dz. U. z 2014 r., poz. 1059).

Pracę należy zacząć od zaprojektowania przyłącza gazowego. To zadanie dla fachowca, który ma stosowne uprawnienia do projektowania instalacji gazowych wewnętrznych i zewnętrznych.

Projekt instalacji gazowej musi być zgodny z wymogami dostawcy gazu i operatora gazociągu. Dlatego konieczne jest złożenie do rejonowego zakładu gazowniczego wniosku o określenie warunków technicznych przyłączenia i dostawy gazu. W odpowiedzi dowiemy się, czy wystarczy budowa samego przyłącza gazowego, czy konieczne będzie rozbudowa gazociągu, i ile będzie nas to kosztować. Rozbudowa gazociągu jest konieczna, gdy sieć gazowa jest oddalona od domu lub działki o kilkaset metrów. Koszty rozbudowy ponosi właściciel nieruchomości, który chce mieć dostęp do gazu ziemnego. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w okolicy jest więcej domów jednorodzinnych, których właściciele chcą zrobić przyłącze gazowe. Wówczas można negocjować z operatorem gazociągu rozbudowę na instalacji na jego koszt.

W Polsce operatorami gazociągów są Polska Spółka Gazownictwa (PSG) i GAZ-SYSTEM.