Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe to innymi słowy niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, które zostaje zainstalowane w podłodze. Czynnikiem grzewczym może być woda (podłogowe ogrzewanie wodne) bądź prąd (podłogowe ogrzewanie elektryczne). W tego rodzaju systemach grzewczych to podłoga oddaje ciepło do otoczenia i staje się grzejnikiem. Ogrzewanie podłogowe może wspomagać główne systemy grzewcze, bądź działać jako jedyne źródło ogrzewania pomieszczenia.
Istotną zaletą tej metody ogrzewania jest równomierne oddawanie ciepła, całą powierzchnią podłogi. Ma to szczególne znaczenie w pomieszczeniach o dużej powierzchni. „Ciepła podłoga” podnosi na tyle komfort, że można obniżyć temperaturę powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu a przez to obniżyć również koszty eksploatacji. Niska temperatura pracy instalacji, zazwyczaj wynosząca 30-38oC, pozwala z powodzeniem zasilać podłogówkę ciepłem uzyskanym z pompy ciepła. Poprzez precyzyjną regulację ilości wytwarzanego ciepła uzyskujemy energooszczędny sposób ogrzewania pomieszczeń, niezwykle efektywny dla każdego rodzaju pokrycia podłogowego: terakota, dywan a nawet drewno. Podłoga kamienna lub ceramiczna, która przy ogrzewaniu tradycyjnym wydaje się zimna i nieprzyjemna, zastosowana przy ogrzewaniu podłogowym, sprawia wrażenie miłego ciepła pod stopami.
Warunkiem uzyskania prawdziwego komfortu jest prawidłowy projekt i właściwy montaż instalacji. Ilość ciepła oddawanego przez podłogę zależy od temperatury zasilania, średnicy rur oraz sposobu ich ułożenia.
Zalety i wady Ogrzewania Podłogowego:
- zapewnia optymalny, bliski idealnemu rozkład temperatury w pomieszczeniach
- temperatura wody w instalacji jest niska – korzystna ze względów technicznych i higienicznych
- jest estetyczne, bo pozostaje niewidoczne
- dzięki dużej powierzchni grzewczej o niskiej temperaturze oraz korzystnemu rozkładowi temperatury umożliwia obniżenie kosztów eksploatacji przy zachowaniu komfortu cieplnego
- ma dużą bezwładność cieplną, co dobrze wpływa na współpracę z kotłem, ale utrudnia szybkie zmiany wydajności, a to nie sprzyja oszczędzaniu energii
- wymaga starannego wykonania prac instalacyjnych i budowlanych; naprawa skutków zaniedbań jest trudna i kosztowna
- może utrudnić aranżację wnętrz – zasłonięte dużymi meblami lub grubym dywanem ma mniejszą wydajność