Kotły gazowe
Kotły gazowe
Kotły gazowe to urządzenia właściwie bezobsługowe, niewielkie, ciche i dość tanie. Nic zatem dziwnego, że w miejscach z dostępem do gazu ziemnego wybiera je większość budujących. Wybór kotłów gazowych jest bardzo duży i nie chodzi tylko o zróżnicowanie cen.
Ogrzewanie gazem – z sieci lub ze zbiornika
Ogrzewanie gazem z sieci jest bardzo wygodne, bo właściwie nie musimy się przejmować opałem – nie składujemy go ani nie przenosimy. Podobnie jak w przypadku prądu, czerpiemy z sieci w miarę potrzeby. Kiedy nie ma dostępu do sieci gazowej, innym rozwiązaniemjest gaz płynny (LPG) z przydomowego zbiornika. Propan tankowany do tych zbiorników istotnie różni się od gazu ziemnego, którego głównym składnikiem jest metan. Jednak w obu przypadkach używa się tych samych kotłów, trzeba w nich jedynie wymienić dysze, w niektórych modelach również elektroniczny moduł sterujący. Ważną zaletą jest więc to, że w razie rozbudowania sieci gazowej przyłączenie do niej nie wymaga wymiany kotła.
Zdecydowana większość sprzedawanych obecnie kotłów gazowych to urządzenia kondensacyjne. Atutem kotłów kondensacyjnych względem tradycyjnych jest wyższa o kilkanaście punktów procentowych sprawność. Zatem do wytworzenia tej samej ilości ciepła zużywają mniej gazu. Rachunki są więc niższe.
To gdzie i pod jakimi warunkami możemy umieścić kocioł gazowy, wynika z tego, skąd pobiera on powietrze do spalania i jak rozwiązano wyrzut spalin. Przede wszystkim, kocioł gazowy nie musi być umieszczony w wydzielonej kotłowni. Można go zainstalować również w kuchni, łazience, korytarzu, spiżarni. Nie może to być sypialnia, salon, gabinet czyli tzw. pomieszczenie przeznaczone na stały pobyt ludzi. Niedopuszczalny jest też garaż. Co ważne, kotłów zasilanych gazem ze zbiornika nie wolno instalować w pomieszczeniach z podłogą poniżej poziomu terenu oraz z podłogowymi wpustami kanalizacyjnymi.
Kotły gazowe to urządzenia niewielkie. Mniej więcej rozmiarów przeciętnej szafki wiszącej. Są zresztą tak projektowane, żeby można je było włączyć w ich ciąg. Mogą być dość ciężkie i ważyć ponad 30 kg. W domach jednorodzinnych używa się też kotłów ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Najczęściej o pojemności około 120 l. Wówczas są to urządzenia stojące, a nie wiszące. Właśnie ze względu na zasobnik, bo sam kocioł ma podobne rozmiary.
Kotły gazowe mogą przygotowywać ciepłą wodę użytkową na dwa sposoby.
Jednofunkcyjne podgrzewają ją w dość dużym zasobniku (najczęściej ok. 120 l). Przyłącza się je do wężownicy lub płaszcza wodnego zbiornika. Szybkość jej podgrzewania zależy od powierzchni wymiany ciepła (wielkości wężownicy) oraz różnicy temperatury pomiędzy wodą w zasobniku oraz tą przygotowywaną przez kocioł. Jednak nie jest to kluczowy parametr bo dysponujemy przecież zapasem wody już zgromadzonej w zbiorniku. Dzięki temu można np. szybko napełnić dużą wannę albo w pełni komfortowo zasilać równocześnie dwa prysznice. Zbiornik wody daje również możliwość wykonania cyrkulacji.
Dwufunkcyjne są jakby połączeniem kotła ogrzewającego dom i przepływowego podgrzewacza wody. Nie ma tu zasobnika c.w.u., wodę podgrzewamy tylko w momencie jej poboru. Oszczędzamy więc miejsce, nie kupujemy kosztującego przynajmniej kilkaset złotych zasobnika, nie ma też strat ciepła spowodowanych jego ucieczką ze zbiornika i rur do otoczenia.
Na rynku dostępne są też kotły dwufunkcyjne z zasobnikiem. Najpierw wykorzystujemy w nich wodę w zasobniku, a jeżeli tej zabraknie, kocioł zaczyna przygotowywać wodę przepływowo.
Kocioł kondensacyjny współpracuje najlepiej z instalacją ogrzewania podłogowego, bo z zasady projektuje się ją, zakładając, że temperatura zasilającego ją czynnika grzewczego wynosi najwyżej 55°C, a wracającego do kotła jest o 10°C niższa. Możliwe jest przyjęcie jeszcze niższych parametrów, ale nie zawsze jest to uzasadnione ekonomicznie, bo wtedy powierzchnia grzewcza musi być większa, a więc do wykonania instalacji ogrzewania podłogowego potrzeba więcej rur. Nawet w czasie pracy kotła z pełną mocą w instalacji o parametrach 55/45°C dochodzi w nim do kondensacji i osiąga on bardzo wysoką sprawność. Dlatego uważa się, że kotły kondensacyjne najlepiej stosować do współpracy z ogrzewaniem podłogowym.